Wygrana w totka i Nagroda Nobla to dwie różne bajki. W kontekście majątkowych ustrojów małżeńskich również. Otóż nagrody za osobiste osiągnięcia wchodzą w skład majątku osobistego (oczywiście majątku osobistego tego z małżonków, który taką nagrodę zdobył:). Wynika to z art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Jakiego rodzaju osobiste osiągnięcia można mieć? Różne. Sportowe, naukowe, artystyczne, literackie, z zakresu wiedzy czy wynalazczości. Osiągnięcia mogą mieć charakter twórczy, ale nie tylko. Wygrana w konkursie wiedzy, to również osiągnięcie osobiste. To przykłady, a Nagroda Nobla wpisuje się idealnie.
Dodać trzeba, że osobiste osiągnięcia można mieć solo lub w zespole.
Nie wszystko jest oczywiste z tymi nagrodami. W jednym z orzeczeń Sąd Najwyższy uznał, że nagroda wypłacona sportowcowi w ramach umowy sponsorskiej za zdobycie medalu olimpijskiego stanowi jego majątek osobisty. Nasuwa się pytanie, czy taka wypłata jest nagrodą, czy świadczeniem w rodzaju wynagrodzenia, wynikającym z umowy, które wypłacane jest w przypadku zdobycia medalu? Jeśli to drugie, to czy nie wpada do wspólnej puli? Można się spierać. Uroki mojego zawodu.
Z kolei premie pracownicze nie są przez sądy uznawane za nagrody za osobiste osiągnięcia, wypłacone, stanowią składnik majątku wspólnego.
A totek? Podobnie. Nagrody losowe nie są przyznawane za osobiste osiągnięcia, więc wygrane w loteriach to majątek wspólny.
W kolejnych wpisach wyjaśnię zawiłości dotyczące innych składników majątku osobistego z wyliczanki artykułu 33. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
żródła:
J.S. Piątkowski, System Prawa Rodzinnego,
wyrok SN z 23.5.2013r., I CSK 515/12